„Łączy nas… społeczna misja”

Fundacja Akceptacja

 

Projekt: „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”.
Nominacja za przełamywanie stereotypów dotyczących osób transpłciowych, walkę z dyskryminacją, wsparcie bezdomnych Romów i ofiar przemocy.

Poznańska Fundacja Akceptacja powstała w 2017 r. Zajmuje się walką z dyskryminacją, pomaga osobom transpłciowym, wspiera bezdomnych, środowiska Romów i ofiary przemocy domowej. Ważną częścią działalności Fundacji są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla młodzieży. Z unijnych grantów organizacja zakupiła sprzęt medyczny (m.in. defibrylator, spirometr, doppler), edukacyjny (model głowy z przekrojem do nauki intubacji), sprzęt komputerowy, stroje ratownicze. W czasie pandemii pracownicy fundacji angażowali się również w pomoc chorym, wykonując wymazy, transportując osoby na testy. Ci, którzy współpracują z „Akceptacją” mówią zgodnie: kawał dobrej roboty. Prezeską fundacji jest Anna Maria Szymkowiak, która urodziła się jako chłopak, a swoją kobiecą naturę zaczęła odkrywać w dorosłym życiu. Jak mówią współpracownicy, najpierw myśli o innych, dopiero później o sobie.

 

Jeśli są Ci bliskie działania równościowe i wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, oddaj głos na Fundację „Akceptacja”.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Akceptacja, początek wszystkiego”.

 

akceptacja.org.pl

Fotografia przedstawia sytuację w opuszczonym miejscu, gdzie przebywają bezdomni. Widoczne są trzy osoby – dwójka bezdomnych oraz ratowniczka medyczna w pomarańczowym, odblaskowym uniformie, pytająca, czy potrzebna jest pomoc. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik.

O funduszach przy kawie

 

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała Anna Maria Szymkowiak, Prezeska Zarządu Fundacji Akceptacja.

 

Fotografia przedstawia Annę Marię Szymkowiak. Kobieta o długich prostych włosach, w okularach, pozuje, uśmiechając się i opierając o drzewo. Autorką zdjęcia jest Olena Herasym.

Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
skupia się na osobach wykluczonych, pokazując, że mogą one wnosić do życia społecznego coś bardzo ważnego i cennego.

 

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
zbudowanie wzajemnych relacji opartych o szacunek i wypracowanie sposobu realizacji, który pozwoli wykorzystać potencjał zaangażowanych osób.

 

Radością przy realizacji projektu było…
widzieć efekty prowadzonych działań, słyszeć słowa uznania i autentyczną radość naszych beneficjentów.

 

Największą zmianą w życiu uczestników/mieszkańców/naszego zespołu było…
odnalezienie się w nowym miejscu, zespole, podjęcie nowych wyzwań i sprostanie im.

 

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
dalsza profesjonalizacja naszych działań, wybranie tych obszarów, w których jesteśmy najlepsi i skupienie się na nich.

 

Unia Europejska to dla nas…
szansa na lepsze życie i skuteczne realizowanie naszych planów, wizji, misji.

 

Bycie Europejczykiem oznacza…
bycie częścią wspaniałej, różnorodnej, kolorowej społeczności ludzi otwartych na inność i wrażliwych na krzywdę.

 

Ulubione unijne słowa to…
różnorodność.

 

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…
wspaniałe docenienie naszych wysiłków w codziennej pracy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”.