„Łączy nas… społeczna misja”

Fundacja Dom Autysty

 

Projekt: „Razem do samodzielności – kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów”.
Nominacja za wrażliwość społeczną, stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przystani dla osób w spektrum autyzmu.

Dom Autysty w Poznaniu działa od 2020 r. Założyli go wyjątkowi dorośli – rodzice i opiekunowie równie wyjątkowych, bo niesamodzielnych autystycznych, a wkrótce dorosłych już dzieci. „Wiemy, że będą zawsze potrzebowały pomocy, także po naszej śmierci. Dlatego wybudowaliśmy im dom, w którym otrzymują odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości wsparcie” – mówią rodzice.

 

Dom Autysty czerpie z najlepszych praktyk i wzorców, w tym domów dla dorosłych osób z autyzmem funkcjonujących w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Koncentruje się na zdobywaniu umiejętności zwiększających samodzielność osób z zaburzeniami neurorozwojowymi. Dom oferuje zajęcia dzienne i weekendowe pobyty, w trakcie których mieszkańcy uczą się funkcjonować bez rodziców i dbać o swoje potrzeby. Opiekunowie korzystać mogą z zajęć relaksacyjnych, a także grup wsparcia.

 

Oddając głos na Dom Autysty, doceniasz wielki wysiłek rodziców, którzy całe życie zmagają się z trudnościami, dokładasz także swoją cegiełkę do umacniania szacunku i zrozumienia dla potrzeb osób o odmiennym, indywidualnym sposobie rozwoju i poziomie sprawności.

 

Więcej o projekcie przeczytasz w naszym artykule „Gdy wali Ci się świat, budujesz dom”.

 

domautysty.org.pl

Fotografia przedstawia wnętrze pokoju wypoczynkowego w domu autysty. Widoczny jest telewizor na ścianie, kanapy, stolik i krzesła. Są także korzystający – widzimy czterech młodych mężczyzn i kobietę. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

O funduszach przy kawie

 

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty.

 

Fotografia przedstawia Adama Kompowskiego, prezesa Fundacji Dom Autysty. Mężczyzna, o krótkich włosach, uśmiecha się. Zdjęcie pochodzi z archiwum redakcji.

Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
dzięki niemu stworzyliśmy pierwsze w Wielkopolsce miejsce wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin. Jest wyjątkowy także dlatego, że Fundacją Dom Autysty kierują rodzice niesamodzielnych osób z autyzmem, nie jesteśmy związani z publicznym systemem wsparcia osób niepełnosprawnych.

 

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
spełnienie wszystkich wymogów formalnych związanych z jego obsługą. Robiliśmy to w dużym stopniu samodzielnie, specjaliści doradzali nam nieodpłatnie, jednak unijne procedury, np. związane  zamówieniami i ich kontrolą, nie są proste. Wyzwaniem były też problemy związane z pandemią.

 

Radością przy realizacji projektu było…
obserwowanie, jak coraz bardziej samodzielni stają się uczestnicy zajęć. Bardzo nas cieszyło, gdy rodzice po odbywających się w ramach projektu zajęciach z pilatesu i jogi byli częstowani upieczonym samodzielnie przez uczestników zajęć dziennych ciastem i kawą. „Kawiarenka” działała co środę, i nie zamierzamy jej likwidować. 

 

Największą zmianą w życiu uczestników/mieszkańców/naszego zespołu było…
podwojenie liczby uczestników zajęć dziennych w sierpniu 2021 r.

 

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
projekt ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który jest kontynuacją unijnego projektu „Uczymy samodzielności. Kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów”.

 

Unia Europejska to dla nas…
źródło wzorów dobrych praktyk, jeśli chodzi o wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

 

Bycie Europejczykiem oznacza…
bycie człowiekiem, który nie myśli tylko o swojej rodzinie i swoim kraju, wiąże się z postawą solidarną.

 

Ulubione unijne słowa to…
„standardy” i „solidarność”.

 

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…
dla nas zaszczyt.

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”.