„Łączy nas… społeczna misja”

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Pleszewie

 

Projekt: „Aktywna integracja w domu św. Alberta – pokonać bezdomność!”.
Nominacja za nadzieję i pomocną dłoń wyciągniętą wobec osób, które znalazły się za burtą życia społeczno-zawodowego.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta pomaga bezdomnym, oferując im dach nad głową i szerokie wsparcie. Pleszewskie schronisko, dzięki unijnemu wsparciu, jest nie tylko noclegownią, ale też miejscem, gdzie można odzyskać utracone siły, zdrowie, umocnić wiarę w siebie i powoli uczyć się na nowo żyć. W trakcie trwania projektu na wsparcie liczyć mogło 40 osób. Doradca zawodowy pomagał podopiecznym napisać CV i wspierał w poszukiwaniu pracy, przygotowując ich do rozmowy kwalifikacyjnej. Bezdomni mogli liczyć również na pomoc psychologa i terapeuty uzależnień, a także skorzystać ze szkoleń zawodowych.

 

Dobrym duchem ośrodka jest Witold Ulatowski, prezes Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Pleszewie, który dokłada starań, by jego podopieczni stanęli na nogi.

 

Doceń przedsięwzięcie, dzięki któremu wielu ciężko doświadczonych ludzi odzyskało utraconą już nadzieję. Twój głos się liczy.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Po zmroku. Świt”.

 

schronisko-pleszew.pl

Fotografia przedstawia scenę w warsztacie. Mężczyzna w stroju roboczym oraz drugi w garniturze, naprawiają miotłę. Wokół widać mnóstwo różnych narzędzi – pił, kluczy, młotków, pilarek. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

O funduszach przy kawie

 

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Witold Ulatowski, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Pleszewskie.

 

Fotografia przedstawia Witolda Ulatowskiego, prezesa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Pleszewskie. Mężczyzna o siwych włosach ma okulary. Zdjęcie pochodzi z archiwum redakcji.

Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
był skierowany do 40 bezdomnych mężczyzn zamieszkujących schronisko im. św. Brata Alberta w Pleszewie. Celem projektu była reintegracja społeczno-zawodowa uczestników.

 

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
przekonanie osób bezdomnych do udziału w projekcie.

 

Radością przy realizacji projektu był…
aktywny udział bezdomnych – w kursach zawodowych, stażach oraz poszukiwaniu pracy. Działania doprowadziły do usamodzielnienia się uczestników. Wielu znalazło własne mieszkania.

 

Największą zmianą w życiu uczestników/mieszkańców/naszego zespołu była…
zmiana podejścia do życia, udział w terapii uzależnień, spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym.

 

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
Aktywna Integracja w domu św. Brata Alberta – pokonać bezdomność, edycja II. W projekcie weźmie udział 60 bezdomnych osób.

 

Unia Europejska to dla nas…
możliwość realizacji projektów skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

Bycie Europejczykiem oznacza…
lepsze życie, nowe możliwości w realizacji założonych planów.

 

Ulubione unijne słowa to…
dotacja na realizację projektów.

 

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…
wyróżnienie dla naszej pracy i pokazanie dużych możliwości współpracy z osobami bezdomnymi.

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”.